Petrolul: Cobrea - David, Miselaricu, Benga, Beta - Gavrila, Ziani, Bucsa, Astafei - Zoubir, Paolucci
Rezerve: Popescu, Markos, Pacar, Guerriero, Alecsandru, Mares, Petre
Botosani: Plesca - Dimitrov, Ngadeu, Miron, Musat - Cucu, Bordeianu - Ivanovici, Cabrera, Fulop - Matulevicius
Rezerve: Iliev, Casado, ichim, Patache, Carralero, Hadnaghy, Bujor
Petrolul a suferit o nouă înfrângere, 0-4 cu FC Botoșani pe teren propriu și i se împuținează tot mai tare șansele de a rămâne în Liga 1 și în sezonul viitor. Ploieștenii rămân pe ultimul loc în play-out, cu 12 puncte.
Golurile botoșănenilor au fost marcate de Cabrera (25, 48), Fulop (38) șiIvanovici (39).
Învinşi cu 0-6 de CFR etapa trecută, botoșănenii şi-au reparat golaverajul la Ploieşti. În speranţa că mai pot evita retrogradarea, "lupii galbeni" au încercat să deschidă scorul la ocazia lui Paolucci. Golurile au venit însă la poarta lui Cobrea. Mai întâi, Cabrera l-a executat cu un şut în forţă, de la distanţă. Apoi, Fulop a sărit mai bine ca David pentru 2-0. La faza imediat următoare, Petre Ivanovici i-a furat mingea lui Benga şi a rezolvat victoria Botoşaniului încă din prima repriză.
Cabrera a risipit orice emoţie imediat după pauză - argentinianul crescut de Boca Juniors a reuşit dubla şi a semnat victoria Botoşaniului, 4-0 în deplasare la Petrolul.
În etapa viitoare, Botoşaniul joacă acasă cu Voluntari, în timp ce Petrolul merge la Iaşi.
SURSA : WWW.DIGISPORT.RO