luni, 23 mai 2016

Liga 1 : ACS Poli Timișoara - FC Botoșani 1 - 4.

Spectacol trist pentru bănăţeni chiar pe teren propriu - Poli a pierdut iar şi e ca şi retrogradată. După 6-1 în tur, Botoşaniul s-a impus iar - Bordeianu a marcat primul.
Timişoara a egalat rapid prin Doman, dar egalitatea a durat numai un sfert de oră - Fulop şi Cabrera au făcut 3-1 în doar două minute. Petre Grigoraş s-a mai trezit cu o problemă încă dinaintea pauzei - Jenkins a luat roşu direct după un contact dur cu Vaşvari.
Cu un om în plus, Botoşaniul a continuat spectacolul cu două bare la aceeaşi fază. Scorul final l-a stabilit Ivanovici imediat după pauză - 4-1pentru Botoşani şi, în timp ce moldovenii au urcat pe 3 în play-out, fiind la două puncte de Europa, echipa lui Grigoraş e ca şi picata în liga a doua.
Etapa viitoare Botoşaniul joacă la Iaşi, iar Timişoara la Voluntari.