luni, 5 mai 2014

DESPRE MECIUL DE LA MEHADIA , DINTRE AD MEDIAM MEHADIA SI SEMENICUL VALIUG 2 - 2 ( 1 - 1 ) , 3 MAI 2014 :

A trecut si meciul de la Mehadia  si din pacate nu am reusit sa obtinem victoria. Chiar daca am avut ( din nou ) probleme de lot , echipa noastra  a fost aproape de a obtine victoria in compania unei echipe ambitioase,  care  are meritul ca a reusit sa revina dupa ce a fost condusa de doua ori si astfel a obtinut un punct in fata unei echipe mult mai experimentate , Semenicul Valiug.
Am inceput hotarati sa marcam repede si chiar asa s-a intamplat , prin golgeterul nostru din acest campionat , Bebe Craciunescu , care a driblat  scurt doi jucatorii si a trimis plasat pe jos un sut care l-a surprins pe portarul celor din Mehadia ( vezi aici : https://www.youtube.com/watch?v=34krH_Ek9LI )
Chiar daca terenul a fost unul extrem de greu,  fiind imbibat cu apa si pe mari  suprafete plin cu noroi , echipa noastra a reusit sa controleze meciul si a fost aproape de a mai marca de doua ori , dar mingea a lovit bara , dupa suturile  lui Craciunescu si Radulescu .Am mai avut o ocazie mare a lui Martin , dar nesansa a facut sa nu inscriem.La una din putinele ocazii la poarta noastra,  a echipei  din Mehadia , mingea ajunge undeva pe partea stanga, de unde urmeaza centrarea in fata portii  si dintre doi jucatori ai echipei noastre , Firan(Mehadia) pune latul si reuseste egalarea , cu doar  4 minute inainte de pauza.
Sigur  ca la pauza , antrenorul Fomitescu a insistat pe faptul ca trebuie sa ramanem concentrati  si sa marcam imediat pentru a ne face meciul usor .
Intr-adevar , dupa doar 5 minute de la reluare , Silviu Izvernar  si-a demonstrat  clasa si dupa o centrare de pe partea stanga , a preluat  mingea  si a trimis plasat  pe langa portarul  gazdelor , aducandu-ne  din nou in avantaj .
In continuare , controlam meciul si se parea ca totul decurge in favoarea noastra .
Totusi , in minutul  66 , echipa gazda primeste o lovitura de la 11m , atunci cand  un jucator din Mehadia cade  in suprafata de pedeapsa , dupa ce a incercat sa ajunga la minge  urmarita  si de portarul nostru Traia .La aceea faza ,  Seba Traia  a ajuns primul  la minge  si a respins  prin alunecare  , dupa care jucatorul din Mehadia s-a ciocnit de Traia , care era cazut, dupa ce a respins mingea. Centralul a acordat penalty , cu toate ca si tusierul care a fost mai aproape  de faza a afirmat ca nu a fost fault .Echipa noastra  nu a fost de acord cu decizia centralului  si  contestat validarea golului , dar…, degeaba si  asta a fost tot legat de aceea faza.
Din acel moment jucatorii nostrii  acuza o  anumita stare de nervozitate si  pe acest fond a scazut si lipsa de concentrare . Fazele noastre nu au mai fost la fel de clare pana la final si  meciul se incheie cu scorul de 2 – 2 , total nemeritat in opinia noastra.
Sa mai spunem si faptul ca Martin a fost agatat clar de doua  ori in careu , iar centralul Varzan nu a acordat  nimic . Pe final , gazdele au avut o ocazie mare de a marca , dar mingea a trecut pe langa poarta .
Iata echipa care a inceput meciul de la Mehadia : Traia – Urs , Mateiasi , Muntean , Fidler – Martin, Fomitescu ,Matei , Radulescu – Izvernar , Craciunescu
A mai intrat  pe final , Caius Miu .
Pe banca : Floarea (portarul de la juniori )
Sa mai spunem ca cei doi jucatori de 17 ani , Urs si Fidler au jucat foarte bine si ne bucura mult acest fapt .
Felicitari publicului din Mehadia care s-a comportat exemplar si care a venit in numar mare la meci .
Deja ne gandim la meciul de pe ,,Valiug Arena’’ cu Metalul Bocsa si la tragerea la sorti de maine , atunci cand vom afla cu cine vom juca in semifinalele Cupei Romaniei, faza judeteana ( Agmonia Zavoi sau Metalul II Resita ).
Semifinalele Cupei Romaniei se vor disputa miercuri , 14 mai 2014.
Vom fi capi de serie alaturi de Minerul Anina si astfel vom juca tot in deplasare meciul  care va decide echipa care va juca finala . Speram ca noi  sa ajungem acolo si chiar sa castigam trofeul .Pana atunci mai avem  cateva meciuri , iar pana la finalul campionatului  mai  jucam 4 etape , cu 2 meciuri la Valiug ( cu Bocsa si Metalul  II Resita ,  si doua deplasari la  Zavoi si Anina ).
Observati ca vom mai juca cu 3 dintre echipele calificate in semifinalele Cupei Romaniei !