marți, 6 mai 2014

ANGLIA : Crystal Palace - Liverpool 3-3 , dupa ce in minutul 79 , Liverpool conducea cu 3 - 0 !

FC Liverpool este aproape de a rata cucerirea primului titlu după 24 de ani, în urma rușinoasei remize de pe Selhurst Park din Londra, 3-3 contra lui Crystal Palace, într-un meci pe care l-au dominat categoric și în care au condus cu 3-0 din minutul 55.
Liverpool părea că se îndreaptă către un nou succes la scor, după golurile marcate de Joe Allen ('18), Daniel Sturridge ('53) și Luis Suárez ('55), însă elevii experimentatului manager Tony Pulis au revenit spectaculos, grație a trei contraatacturi rapide, finalizate de Damien Delaney ('79) și Dwight Gayle ('81, '88).
Finalul meciului i-a găsit în lacrimi pe elevii lui Brendan Rodgers, care au fost învinși etapa trecută de Chelsea pe teren propriu, scor 2-0, după 11 victorii consecutive, începute cu 5-1 memorabil contra rivalei Arsenal (8 februarie).
Echipa ”Cormoranilor” în acest meci: Mignolet - Johnson, Skrtel, Sakho, Flanagan - Gerrard, Allen, Leiva - Sterling ('78 Coutinho), Suarez, Sturridge ('86 Viktor Moses).
În acest final de sezon, Liverpool mai are un singur meci de disputat, pe teren propriu cu Newcastle United, principala favorită la titlu, Manchester City, va mai juca, tot pe teren propriu, două meciuri, cu Aston Villa (7 mai) și West Ham United (duminică, 11 mai). Chelsea, care a remizat, duminică, surprinzător pe teren propriu cu Norwich, scor 0-0, se va deplasa la Cardiff în ultima etapă (duminică, 11 mai).