vineri, 25 aprilie 2014

DESPRE MECIUL DIN CUPA ROMANIEI DE LA BUCOSNITA, DINTRE AS BUCOSNITA SI SEMENICUL VALIUG :

A mai trecut o etapa din Cupa Romaniei  si dupa victoria de la Bucosnita , vom juca in semifinalele ,,Cupei Romaniei'' , faza judeteana.
In penultimul act al fazei judetene din  Cupa Romaniei , au ramas 4 formatii din liga a IV-a : Semenicul Valiug , Metalul II Resita , Agmonia Zavoi si Minerul Anina.

Meciul de la Bucosnita a fost castigat fara sa ne fortam foarte mult si putem afirma ca pe tot parcursul jocului  ,s-a vazut clar diferenta dintre cele doua ligi .
Echipa noastra a deschis scorul prin Martin , dupa o faza plecata de la Ion Matei si o pasa printre  data de Ferenczik . Pana la pauza am avut multe ocazii de a marii avantajul , dar , lipsa de concentrare sau uneori denivelarile de pe teren, au facut ca scorul sa nu ia proprortii. La o aglomerare in careul nostru ,in minutul 43 , un jucator din Bucosnita inscrie si scorul devine egal  1 – 1 .
La pauza , antrenorul  Fomitescu le-a cerut baietilor nostrii sa joace mai rapid si mai concentrati la joc pentru a marca mai repede si pentru a nu ne complica jocul pe final de partida .
Din fericire asa s-a si intamplat , am marcat rapid doua  goluri foarte frumoase , prin Izvernar si din nou Martin si am ajuns ca in doar 10 minute sa conducem cu 3- 1. Din acel moment , incepem sa pasam si sa reusim faze foarte frumoase care cu siguranta au placut publicului spectator . La o faza care nu anunta nimic si aflandu-ne cu echipa in jumatatea gazdelor un jucator din Bucosnita scapa singur cu Seba  Traia si  2 – 3 !
E bine ca imediat dupa gol am ramas  concentrati  la joc si am facut presiune la poarta gazdelor .
In minutul 88 , Silviu Izvernar ( revenit , dupa  suspendarea  nemeritata  de la meciul cu Anina ) a marcat al doilea sau gol si 4 – 2 pentru noi . Dealtfel , pe langa cele doua goluri , Silviu Izvernar a fost omul meciului  prin tot ce a facut mai ales in repriza a doua. Ne bucuram si de forma aratata de Martin , care iata, marcheaza meci  de meci , si bineinteles munca intregii echipe, care arata tot mai bine. Tot l-a acest meci a revenit si Gerasim , ceea ce ne bucura foarte mult . Apararea a fost si ea la inaltime , condusa bine de Bebe Craciunescu .
Sa mai precizam ca la Bucosnita nu i-am avut pe doi dintre cei mai buni jucatori ai echipei noastre , Lucian Dobre si Edi Mateiasi , care in ziua meciului au avut probleme  personale. Tot probleme personale a avut si Radulescu .
Trebuie sa mai spunem  ca faza care a creeat golul doi al echipei noastre  a fost o faza demna de Champions League. A fost o centrare  de pe partea stanga pe partea dreapta la Martin, care retrimite in careu din prima si  de acolo Silviu Izvernar reia spectaculos pentru  1 – 2 . Dupa aceea , la doar  cateva minute a centrat Silviu Izvernar si a marcat Martin . Chiar au fost doua reusite apreciate de cei prezenti .
Iata echipa care a inceput meciul : Traia  - Ursu ,Gherasim , Craciunescu , Muntean - Ferenczik , Matei , Hapau, Stoica - Martin , Izvernar .
Au mai jucat : Capatana , Fomitescu , Fidler
Pe banca : Urs
Sa mai spunem ca echipa din Bucosnita a incercat sa tina piept unei echipe foarte experimentate ( Semenicul Valiug)  si pentru acest lucru merita felicitata .Si publicul din Bucosnita a fost la inaltime , putem spune ca pe tot parcursul meciului au dat dovada de fair-play , recunoscand  la final diferenta de valoare dintre cele doua echipe .
Vom juca sambata la Valiug , cu Nera Bozovici si speram intr-o noua victorie .