marți, 29 martie 2016

Metalul Resita a pierdut la U Cluj cu 0 - 2 !

În etapa a XXV-a a Ligii a II-a de fotbal, Seria a II-a,Metalul Reșița a jucat în deplasare cu Universitatea Cluj-Napoca, echipă care trece prin mari probleme financiare, dar care speră să prindă play-off-ul competiției. Partida s-a disputat pe terenul sintetic Dan Anca, întrucât gazonul de pe Cluj Arena era protejat pentru întâlnirea amicală de duminică seara dintre naționalele României și Spaniei. Aproape 1.000 de spectatori au asistat la jocul dintre “șepcile roșii” șirosso-neri. Clujenii s-au impus cu 2-0, după două goluri marcate de același jucător, din faze fixe. Ambele reușite au fost semnate de Raul Ciupe, la zece minute de la începerea reprizelor. Mai întâi a deschis scorul din penalty, în minutul 10, apoi a majorat avantajul echipei sale cu golul marcat în minutul 55, din lovitură liberă de la circa 18 metri. Metalul Reșița rămâne fără victorie și fără gol marcat în meciurile oficiale din 2016.
U Cluj: Bolboaşă – Butean, R. Crişan, Fl. Cordoş, Ciupe, Erdei, Boboc, Ursu, Moruţan (min. 80, Zdroba), Calcan (min. 65, Ciobanu), Vojtus (min. 62, Schieb). Antrenor: Mihai Teja.
Metalul: Lucic – I. Vlad, Kis, Crăciun, Makinde, Kopre (min. 57, Naziri), Buzdugan, A. Costea, Botezatu (min. 65, Pitulice), Julei (min. 57, Vitorovic), Chira. Antrenor: Carol Gurgu.
Pentru Metalul Reșița urmează ultimul meci din sezonul regulat, pe 2 aprilie, în Valea Domanului, cu CS Mioveni. După care, oficialii grupării bănățene, au dreptul de a solicita FRF participarea în play-out, chiar dacă se află pe loc retrogradabil direct.