LIGA 1 : POLI TIMISOARA - PETROLUL 0 - 1

ACS Poli: Strauss - Belu, Cânu, Torres, D. Popescu - Llorente, Melinte - Hernandez, Goga, Zicu - Elek
Rezerve: Smaranda, Suarez, Bocșan, Doman, Nimely, Santana, Bărbuț
Petrolul: Cobrea - Al. David, Benga, Mișelăricu, Beța - Bucșa, Stana - Zoubir, Ziani, Astafei - Pacar
Rezerve: I. Popescu, Inez, Gavrilă, Paolucci, Markos, Mareș, Pulhac
Petrolul a spart gheaţa şi a reuşit prima victorie după mai bine de patru luni. "Lupii galbeni" au câştigat în deplasarea cu Poli Timişoara, scor 1-0, unicul gol fiind marcat de Victoraş Astafei.
Astfel, Petrolul i-a stricat debutul lui Petre Grigoraş pe banca lui Poli si a pus capăt unei serii de zece meciuri fără victorie în campionat.
Gazdele au început mai bine. În debutul meciului, Javi Hernandez nu a prins spaţiul porţii, iar Cobrea a intervenit la şutul lui Goga. Portarul Petrolului i-a refuzat golul şi lui Elek.
La cealaltă poartă, jucătorii lui Ionel Gane au dat lovitura la prima oportunitate de care au beneficiat. Astafei a înscris în minutul 24, cu un şut frumos la colţul lung.
Timişorenii au fost din nou aproape de gol prin Torres, dar Cobrea a fost în continuare de netrecut.
După pauză, Elek a ratat şi el două ocazii, iar bănăţenii puteau primi un ajutor nesperat chiar în ultimul minut, când Alexandru David a fost aproape de autogol.
S-a terminat 1-0 pentru Petrolul, care are 4 puncte din 6 posibile şi nu a primit gol de la venirea lui Gane.
Dupã patru etape din play-out, cele două echipe ocupă ultimele poziţii ale clasamentului, cele care duc în liga a doua.