luni, 21 octombrie 2013

DESPRE MECIUL DE JUNIORI METALUL BOCSA - SEMENICUL VALIUG 6 - 0 ( 2 - 0 )

Meciul de la Bocsa a fost unul special , avand in vedere faptul ca jucam cu campioana de anul trecut si cu liderul la zi al clasamentului , echipa Metalul din localitate.
Ca un facut , la meciul ( probabil ) cel mai greu din campionat , nu am putut avea 6 dintre titulari ( Miu , fratii Papuc, Blaga , Patrascu si Bodea , jucator care a fost suspendat pentru 3 etape ) si desigur ca ne faceam  mari probleme . La un moment dat , chiar credeam ca nu putem alinia 11 jucatori , insa pana la ora meciului si dupa o saptamana de maxima concentrare fata de echipa de juniori  , am reusit sa alcatuim o echipa cu care am luptat de la egal la egal cu gazdele , cel putin in prima repriza .
Cu siguranta , scorul la pauza putea fi mai mare decat 2 – 0 pentru gazde ,dar portarul Ungureanu a reusit sa respinga cel putin 4 – 5 mingi foarte grele . Dealtfel, Alex Ungureanu,  a fost capitanul echipei , avand in vedere faptul ca ,Miu Caius a lipsit de la acest meci . Asadar , pentru atitudinea aratata de jucatorii jostrii ,noi  suntem multumiti si chiar daca pe finalul meciului am mai primit 2 goluri , in minutele 85 si 87 (dupa cele din minutele 50 si 60) , ei au aratat ca au dorit ca rezultatul final sa fie unul strans si au facut tot ce au putut pentru ca evolutia lor sa fie una buna . Ultimele doua goluri le-am primit pe fondul oboselii acumulate dupa deosebitul efort depus  pana atunci .
Atat am putut deocamdata , dar repetam , suntem multumiti de cei care au reprezentat Valiugul la juniori , in meciul cu echipa de pe locul 1 , Metalul Bocsa.
Dar  iata lotul nostru : Ungureanu  - Miculescu ,Fidler , Gheju , Urs – Simic , Chirigiu , Marin , Miulescu – Dinulescu , Orbai
A mai jucat  : Timis Remus ( a fost legitimat  in saptamana premergatoare partidei )
Dintre cei de mai sus Orbai , Simic , Dinulescu ,Marin si Timis au jucat pentru prima data un meci oficial !
De aceea pentru evolutia de la Bocsa , le transmitem pe aceasta cale,  sincere felicitari !
Asteptam cu interes meciul cu echipa de pe locul 4 , Agmonia Zavoi , sambata 26 octombrie 2013 .

Am observant in aceasta saptamana faptul ca  AJFCS , a schimbat sistemul de punctare la juniori , in sensul in care , la victorie se acorda 3 puncte si nu 4  ca pana acum .