luni, 14 octombrie 2013

CRONICA MECIULUI SEMENICUL VALIUG - AD MEDIAM MEHADIA 4 - 2 ( 2 - 0 ) , 12 OCTOMBRIE 2013 :

Pe o vreme excelenta pentru aceasta perioada a anului , am asistat sambata pe Valiug Arena , la un adevarat spectacol sportiv, oferit de cele doua echipe .
Trebuie sa spunem inca de la inceput ca echipa noastra a facut un meci foarte bun si pe parcursul meciului  , a avut foarte multe ocazii de a marca.
Pe langa cele 4 reusite ale lui Izvernar , Craciunescu (2 ) si Ferenczik , am mai avut 3 bare si 3 ocazii de singur cu portarul ,pe care le-am ratat foarte usor  si inca alte faze superbe reusite de echipa noastra.
Chiar daca , nici o secunda nu s-a pus problema invingatoarei , am avut parte de minute incredibile pe final  , atunci cand era minutul 87 si conduceam cu 3 la 0 !
Ce s-a intamplat atunci ?
Am avut o ocazie mare la poarta oaspetilor , pe care am ratat-o si pe contraatac , un jucator din Mehadia ramane singur fata in fata cu portarul nostru Alin Gaina ( care a aparat foarte bine pana atunci , a aparat si un penalty , vezi aici :  http://youtu.be/AKJrnmvwi6E ) si printr-un lob, reuseste sa marcheze golul de 3 – 1 .
Mingea se repune la centru si reusim sa o pierdem undeva la mijlocul terenului .
Echipa din Mehadia o recupereaza si  lanseaza un contraatac pe partea stanga si reuseste sa inscrie pentru 3 – 2 !
Pe margine ne-am blocat cu totii si cu toate ca era minutul 90 , am avut ceva emotii. Dupa ce am reluat jocul , mingea ajunge la Adi Ferenczik, care porneste de unul singur intr-o cursa spre poarta adversa si marcheaza golul care stabileste scorul final , 4 – 2 !
Iata cum , cateva moment de relaxare te pot costa si tocmai de aceea , pe viitor, trebuie sa abordam cu maxima serioazitate fiecare meci si indiferent  de rezultat sa ne concentram pana la fluierul de final al arbitrului .
Golurile noastre au fost marcate de Silviu Izvernar ( deviere de la 8m , dupa o centrare de pe dreapta , Bebe Craciunescu  , un gol din penalty (http://youtu.be/QHIE7GouJDg)  , iar celalalt, dupa un trasor din coltul careului de 16m ( bara-gol)  si  asa cum am amintit mai sus ,Adi Ferenczik .
Sa mai precizam ca am aliniat o echipa deosebit de puternica , in care i-am regasit pe : Gaina Alin – Carol Dobrin , Bebe Craciunescu ,Roberto Stangu , Razvan Muntean – Valentin Martin , Vali Mitrica , Ion Matei , Albert Jugan – Alin Stoica , Silviu Izvernar
Au mai jucat : Mihai Capatana , Adi Ferenczik  , Ghersim, Burcea
Pe banca : Minea , Cipi Barbuti ,Ungureanu (portar)
A fost la meci alaturi de echipa : Cosmin Helmuth
Antrenor principal : Cristi Bordea
Director tehnic : Daniel Anghel

Dupa acest rezultat , urcam in clasament pe locul 6 si asteptam cu nerabdare meciul de la Bocsa , cu Metalul din localitate  , meci care va avea loc sambata , de la ora 12 !