luni, 28 octombrie 2013

CRONICA MECIULUI SEMENICUL VALIUG - AGMONIA ZAVOI 3 - 1 ( 0 - 0 ) , 26 OCTOMBRIE 2013 :

Sambata , pe Valiug Arena , am obtinut inca o victorie pe teren propriu ( a 4-a din acest  tur de campionat)  .
Practic , doar in prima etapa, in meciul cu Berzovia am facut egal ( 2 – 2 ) , in rest avem doar victorii la Valiug  . Acest lucru demonstreaza ca , asa cum am mai afirmat de multe ori , la ora actuala avem ( cel putin din punct de vedere individual ), unul dintre cele mai bune loturi din liga a IV-a .
Meciul cu incomoda echipa din Zavoi a inceput slab pentru noi .
De fapt ,in prima repriza am aratat ca o echipa ce juca  un meci amical si cu siguranta datorita acestui lucru , puteam sa avem un meci  mult mai greu .  Norocul nostru a fost ca, portarul  Seba Traia a aparat doua  mingi destul de grele  in prima parte a reprizei intai , care , daca s-ar fi materializat in goluri , am fi avut viata grea.
Cu totii cei de pe banca de rezerve , am asteptat pauza si am sperat  ca antrenorul Bordea ,sa gaseasca solutii pentru a schimba ceva in atitudinea noastra de pana atunci.
Repriza a doua este cu mult mai interesanta decat prima si dupa aproximativ 13 minute avem o  minge ,,balbaita’’  in careul oaspetilor care ajunge la Capatana Mihai (Mita ) , care nu face altceva decat sa impinga  mingea in plasa de la doar 3m . A fost un gol norocos , dar Mita are meritul ca din postura de atacant , a fost exact unde trebuia si iata ca reuseste sa marcheze in a doua etapa consecutiv .
Acest gol a schimbat radical jocul nostru, care a devenit din ce in ce mai bun si asa au aparut ocaziile la poarta echipei din Zavoi .
Unul dintre cei mai buni jucatori ai nostrii a fost din nou Martin Valentin , care cu toate ca acuza inainte de meci ,usoare probleme  la un picior , a reusit sa ofere cateva centrari  care s-au dovedit decisive. La doua dintre ele am si marcat : prima data Silviu Izvernar a marcat din 6m ,  dupa o faza excelenta pornita de pe partea dreapta , iar la a doua,  a fost randul lui Alin Stoica sa reia spectaculos centrarea aceluiasi Martin . Este important sa precizam faptul ca dupa golul de 2 – 0 pentru noi , la doar 3 minute ,oaspetii au marcat golul de 2 – 1 , dupa o actiune pe contratatac si dupa un sut plasat din coltul careului de 16m  , pe langa portarul Traia . Important ca si noi am reusit imediat , la doar un minut golul de 3 – 1 , care practic a adus liniste in tabara noastra . Finalul ne-a apartinut in totalitate , am mai fi putut marca , dar din nou am ratat cateva ocazii rarisime.
Dupa acesta victorie ne consolidam locul 6 in clasament , dar cel mai important este faptul ca ne aflam la 3 puncte de locul 3 si la 4 puncte de locul 2 , ceea ce pentru noi , inseamna foarte mult.
Cu siguranta , echipa noastra poate urca in clasament si noi chiar asta ne dorim , sa urcam  tot mai sus…
Iata lotul nostru : Traia - Dobrin , Craciunescu , Gherasim , Muntean - Martin , Mitrica , Stingu , Jugan - Capatana , Izvernar
Au mai jucat : Burcea , Stoica , Ursu , Anghel
Pe banca : Gaina , Ungureanu , Cosmin Helmuth
Sambata jucam in Resita pe Gloria , cu  Metalul 2 Resita , o echipa revelatie in acest campionat.
Vom vedea la lucru fata in fata , o echipa tanara si talentata , Metalul , impotriva uneia cu jucatori experimentati (Semenicul ).
Sa speram ca vom face un meci mare si sa reusim o victorie cu care am putea urca in clasament .

Hai Semenicul Valiug !

Fotografiile deja obisnuite cu lotul nostru si cu primul ,,11 ''  nu s-au realizat la acest meci , din cauza unei sedinte care a avut loc in vestiar  cu echipa de juniori  , care a durat mai mult decat ne asteptam . Ne vom revansa in etapa viitoare .