marți, 3 septembrie 2013

CRONICA MECIULUI SEMENICUL VALIUG - RECOLTA BERZOVIA 2 - 2 ( 1 - 1 ) , 1 SEPTEMBRIE 2013 :

1 septembrie 2013 , o zi excelenta cu doua meciuri superbe pe Valiug Arena .

Echipa de seniori a reusit un meci foarte bun in compania unei alte echipe formata cu jucatori selectionati din Resita  si din imprejurimile Resitei , cu totii, jucatori cu experienta ligii a IV -a.
Asa cum au  afirmat  dupa meci observatorii  si arbitrii partidei , am asistat la un meci de cel putin, nivelul  ligii a III-a .
Jucatorii celor doua echipe , care se cunosc foarte bine , au  reusit un spectacol  apreciat de cei prezenti , aflati in numar destul de mare la Valiug Arena .
Am inceput in formula : Traia – Gherasim , Craciunescu , Ursu , Muntean – Martin ,Stingu , Matei , Jugan – Dobrin , Ferenczik
Rezerve au fost : Stoica , Dobrei , Cosmin Helmuth , Capatana , Minea , Barbuti si Gaina
Antrenorii  Cristi Bordea (Semenicul Valiug )  si Petre Panescu ( la Berzovia ) si-au asezat jucatorii perfect in teren si din acest fapt a rezultat un meci exceptional ,cu faze de mare spectacol la ambele porti si cu 4 goluri foarte frumoase .
 Primii care au inscris au fost oaspetii (min.6 ) , dar imediat in minutul urmator am egalat , prin Ionut Matei , aflat ieri in mare forma. Dealtfel , mijlocasii nostrii centrali ( Matei si Stangu ) au fost senzationali , au alergat enorm si au trimis multe mingi  utile coechipierilor .
In minutul 32 , un jucator al oaspetilor loveste fara minge un jucator de la noi si vede direct cartonasul rosu . Cu toate acestea , echipa din Berzovia s-a aparat foarte bine si uneori  chiar a contraatacat foarte periculos.
La pauza scorul a fost 1 - 1 .
In repriza a doua , dupa doar cateva minute , in urma unui contraatac , mingea ajunge la Nicu Stanciu ( Berzovia ) , care suteaza de la 17m , mingea este usor deviata  de un aparator si intra in plasa portii noastre  si scorul devine   1 – 2 . Repunem mingea la centru si dupa nici un minut , avem  o centrare de pe partea dreapta , mingea  ajunge la Albert Jugan care, aflat la cca. 25m in diagonala  fata de poarta ,   are o executie de Champions League  si printr-un vole perfect ,trimite mingea in vinclu portii  echipei din Berzovia . A fost un gol care ne-a demonstrat  ca avem jucatori de valoare  cu care , iata,  putem revenii  in joc in orice moment . Dupa gol , ne-am aruncat cu toata echipa in atac , in speranta obtinerii victoriei . Am avut cateva ocazii de a transa meciul , insa cea mai mare a avut-o Martin ( video aici : http://www.youtube.com/watch?v=fluS6juiHHc&feature=c4-overview&list=UUx9somuh_4HIWCSBjX6ZoJw  ), care si-a facut o minge singur  in preajma careului oasptetilor si ramas singur cu portarul , suteaza cu sete , dar mingea se duce mult peste poarta.
Oricum , chiar daca a ratat , Martin a luptat enorm pe partea sa si  ne-a  aratat ca este un jucator important pentru noi.
Pana la final , nu se mai intampla nimic si consideram rezultatul echitabil ,avand in vedere ca si Berzovia a mai putut marca in vreo doua randuri , dar portarul Traia a respins de fiecare data. Credem ca cele doua echipa care s-au intalnit ieri, vor fi surprizele placute ale campionatului , capabile de rezultate tot mai bune in urmatoarele etape.
Din pacate la acest meci , jucatorul nostru Cosmin Helmuth s-a accidentat si speram   sa-si revina cat mai repede.Din momentul in care a intrat a jucat excelent si ne bucura revenirea  sa la echipa noastra.
Toti  cei care au intrat in teren din postura de rezerve s-au integrat foarte bine in meci si au aratat ca sunt jucatori valorosi.
 In ultimele minute , am antrenorul  Bordea ,  a trimis in teren toti atacantii din lotul nostru , dar echipa din Berzovia a rezistat  (spre lauda lor), fara sa primeasca gol.
Dupa meci am ramas in vestiar la repriza a treia intr-o atmosfera excelenta .
Urmeaza meciul de la Oravita ,sambata , 7 septembrie 2013 ,  echipa care in prima etapa a remizat la Anina.

Suntem convinsi ca Semenicul Valiug, prin valoarea lotului ,  va pune probleme  serioase echipei  gazda si speram la un rezultat favorabil noua.