duminică, 5 iunie 2016

UTA va juca barajul pentru ultimul loc din Liga 1, cu FC Voluntari, după ce s-a impus dramatic în dubla cu Dunărea Călăraşi. UTA - Dunărea Călărași 4-1.

Echipa lui Adrian Mihalcea câştigase turul cu 3-1, însă avantajul a fost anulat după 35 de minute: Denis Man a deschis scorul (17), apoi Curtuiuş a fructificat centrarea excelentă a lui Strătilă (34).
În debutul reprizei secunde, Dunărea a trecut de două ori pe lângă gol. Alexandru nu a profitat de ieşirea hazardată a lui Miron (46), apoi a fost blocat de portarul gazdelor (49).
Situaţia arădenilor s-a complicat când Manea a fost eliminat pentru două galbene în minutul 73, în urma unei simulări.
Cu toate acestea, după doar trei minute, UTA a marcat şi al treilea gol, pe contraatac, prin Rus, abia intrat pe teren.
Dunărea a dus, însă, meciul în prelungiri, la devierea nefericită a lui Covaci, cu zece minute înainte de final.
În prima repriză suplimentară, Rus a finalizat excelent o acţiune individuală, în minutul 99, şi a stabilit rezultatul final.
UTA va juca turul barajului cu FC Voluntari în deplasare, miercuri, de la ora 18:30, în direct la Digi sport 1.