sâmbătă, 11 iunie 2016

FRANTA - ROMANIA 2 - 1 ( 0 - 0 ) . ROMANIA A PIERDUT MECIUL IN MINUTUL 89 , DUPA UN GOL SUPERB AL LUI PAYET. FRANTA A DESCHIS SCORUL ( MIN.57), IAR NOI AM EGALAT DIN PENALTY PRIN STANCU ,IN MIN.65

Franța: Lloris - Sagna, Koscielny, Rami, Evra - Kante, Pogba (77 Martial), Matuidi - Griezmann (66 Coman), Giroud, Payet (90+1 Sissoko);
Selecționer: Didier Deschamps;
România: Tătărușanu - Săpunaru, Chiricheș, Dr. Grigore, Raț - Hoban, Pintilii - Ad. Popa (82 Torje), N. Stanciu (72 Chipciu), B. Stancu - Fl. Andone (62 Alibec);
Selecționer: Anghel Iordănescu.
România a pierdut meciul de deschidere de la Campionatul European, 1-2 în fața Franței. Echipa noastră a fost la doar câteva minute de un rezultat mare şi doar o execuţie de excepţie a lui Payet, pe final, a făcut ca naţionala tricoloră să piardă la debutul turneului din Hexagon.

Olivier Giroud (57) şi Dimitri Payet (89) au marcat pentru gazde, iar Bogdan Stancu (65, din penalty) a înscris golul României.