vineri, 13 iunie 2014

CUPA MONDIALĂ de fotbal: Turneul final al competiţiei a început cu meciul Brazilia - Croaţia, scor 3-1

Turneul final al Cupei Mondiale la fotbal a început, astăzi, odată cu fluierul de start al partidei Brazilia - Croaţia din Grupa A. Echipa naţională a Braziliei a învins, joi, pe Arena Corinthians din Sao Paulo, cu scorul de 3-1 (1-1), reprezentativa Croaţiei, în meciul de deschidere.
Golurile brazilienilor au fost marcate de Neymar '29, '71 din penalti şi Oscar '90+1, în timp ce croaţii au punctat prin autogolul lui Marcelo, în minutul 11.
Jucătorii croaţi au protestat vehement după decizia arbitrului japonez Yuichi Nishimura de a acorda penalti la un duel în careu între Lovren şi Fred. Croaţii au considerat că penaltiul a fost acordat mult prea uşor.
În minutul 83, croaţii au introdus mingea în poartă prin Perisici, dar arbitrul nu l-a validat, acordând fault în atac după un duel între Olici şi portarul Julio Cesar.
Brazilia: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Luiz Gustavo, Oscar, Paulinho (Hernanes '63) - Hulk (Bernard '68), Fred, Neymar (Ramires '88). Selecţioner: Luiz Felipe Scolari.
Croaţia: Pletikosa - Vrsaljko, Corluka, Lovren, Srna - Rakitici - Kovacici (Brozovici '61), Modrici, Perisici - Jelavici (Rebici '78), Olici. Selecţioner: Niko Kovaci.
sursa:mediafax