sâmbătă, 14 iunie 2014

Cupa mondială: Campioana en-titre Spania, învinsă de Olanda cu 5-1 la debut

Reprezentativa Spaniei, campioana mondială en-titre şi dubla deţinătoare a titlului european, a debutat cu un eşec la turneul final din Brazilia, după ce a fost învinsă, cu scorul de 5-1 (1-1), de selecţionata Olandei, în prima etapă a grupei B, într-o reeditare a finalei din 2010.
Pentru Spania a marcat Xabi Alonso, în minutul 27, care a transformat un penalti acordat după un fault al lui De Vrij asupra lui Diego Costa.
Golurile Olandei au fost înscrise de Robin Van Persie '44, '72, Arjen Robben '53, '80 şi Stefan De Vrij '64.
În minutul 60, Robin Van Persie a trimis mingea în bară.
David Silva a marcat pentru Spania în minutul 67, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.
Singura dată când Spania a primit mai mult de trei goluri la un meci la Cupa Mondială a fost în 1950, când a fost învinsă, scor 6-1, de Brazilia.
Spania: Casillas - Azpilicueta, Sergio Ramos, Pique, Jordi Alba - Xabi Alonso (Pedro '63), Xavi, Busquets - David Silva (Fabregas '78), Diego Costa (Torres '63), Iniesta. Selecţioner: Vicente del Bosque
Olanda: Cillessen - Vlaar, De Vrij (Veltman '77), Martins Indi - Janmaat, De Guzman (Wijnaldum '62), Sneijder, De Jong, Blind - Van Persie (Lens '79), Robben. Selecţioner: Louis van Gaal
Cartonaşe galbene: Casillas '67 / De Guzman '25, De Vrij '40, Van Persie '66