joi, 1 martie 2012

ROMANIA - URUGUAY 1 - 1 , IN MECI AMICAL

Echipa naţională a României a terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1 ( 0 - 1 ) , cu reprezentativa Uruguayului, campioana la zi a Americii de Sud, într-un meci amical disputat pe Arena Naţională.

Uruguayenii au deschis scorul prin Cavani, în minutul 2, "tricolorii" reuşind egalarea prin Bogdan Stancu, în minutul 50.
0-1: Cavani a înscris cu un şut plasat de la 17 metri puţin lateral dreapta la colţul lung al porţii apărate de Tătăruşanu.
1-1: Torje a centrat din partea dreaptă şi Bogdan Stancu a înscris cu o lovitură de cap de la 6 metri.
Fiecare echipă a avut câte o bară în prima repriză, uruguayenii prin Cavani şi "tricolorii" prin Marius Niculae.
România: Tătăruşanu - Papp, Chiricheş, Goian, Latovlevici (Găman '60) - Pintilii (Bourceanu '46) - Torje, Neagu (C. Lazăr '46), D. Niculae (B. Stancu '46), Mutu (Tănase '75) - M. Niculae (Marica '46). Selecţioner: Victor Piţurcă.
Uruguay: Muslera - Maxi Pereira (Fucile '46), Lugano, Godin, Caceres - Gargano (A. Gonzalez '68), A. Rios (Eguren '77), Ramirez - Cavani (Abreu '60), Suarez, Forlan. Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.
Cartonaşe galbene: Goian '71, B. Stancu '83 / Fucile '73, Godin '78.