miercuri, 14 martie 2012

Bayern Munchen s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după 7-0 cu FC Basel.

Echipa germană Bayern Munchen s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 7-0 (3-0), formaţia elveţiană FC Basel, în manşa secundă a optimilor competiţiei, meci în care Mario Gomez a marcat de patru ori.

În tur, FC Basel s-a impus cu scorul de 1-0.
Va reamintim , in ultima etapa din Germania , Bayern a marcat tot 7 goluri !  (Bayern-  Hoffenheim 7-1 !)
Marţi, golurile au fost marcate de Robben '11, '81, Muller '42 şi Gomez '44, '50, '61 şi 67.
Bayern Munchen: Neuer - Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba - Luiz Gustavo, Kroos - Robben (Timoşciuk '82), T. Müller (Schweinsteiger '70), Ribery (Pranjici '79) - Gomez. Antrenor: Jupp Heynckes
FC Basel: Sommer - Steinhöfer (Degen '70), Abraham, Dragovic, Park - Cabral, G. Xhaka - Shaqiri (Zoua '80), F. Frei (Stocker '61) - A. Frei, Streller. Antrenor: Heiko Vogel
Formaţia franceză Olympique Marseille s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, în ciuda înfrângerii de marţi, din deplasare, scor 2-1 (0-0), din meciul cu italienii de la Internazionale Milano, în manşa secundă a optimilor competiţiei.
La Internazionale, Cristian Chivu nu a evoluat, fiind suspendat.
Internazionale Milano: Julio Cesar - Maicon, Samuel, Lucio, Nagatomo - Poli (Cambiasso '74), Stankovic, Zanetti - Sneijder (Obi '58) - Forlan (Pazzini '58), Milito. Antrenor: Claudio Ranieri
Olympique Marseille: Mandanda - Azpilicueta, Nkoulou, S. Diawara, Morel - A. Diarra, Mbia - Amalfitano, Valbuena (Cheyrou '76), A. Ayew (Bracigliano '90+5) - Rémy (Brandão '88). Antrenor: Didier Deschamps
sursa : mediafax