joi, 15 martie 2012

Chelsea a învins Napoli, scor 4-1, după prelungiri, şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

Echipa engleză Chelsea Londra s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, în urma victoriei, scor 4-1 (1-0, 3-1), după prelungiri, din meciul cu formaţia italiană Napoli, contând pentru manşa secundă a optimilor competiţiei.

Miercuri, după 90 de minute de joc, pe Stamford Bridge, Chelsea a câştigat cu scorul de 3-1, egalând astfel scorul din tur. Pentru Chelsea au marcat Drogba '28, Terry '47 şi Lampard '75 (penalti), iar pentru Napoli a înscris Inler '55.
Meciul a intrat în prelungiri, iar în minutul 105, sârbul Branislav Ivanovici a adus golul calificării echipei englez.
Chelsea: Cech - Ivanovici, David Luiz, Terry (Bosingwa '98), Cole - Essien, Lampard - Sturridge (Torres '63), Mata (Malouda '95), Ramires - Drogba. Antrenor: Roberto di Matteo
Napoli: De Sanctis - Campagnaro, P. Cannavaro, Aronica (Vargas '111) - Maggio (Dossena '37), Inler, Gargano, Zuniga - Hamsik (Pandev '106), Lavezzi - Cavani. Antrenor: Walter Mazzarri
Formaţia spaniolă Real Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe arena Santiago Bernabeu, cu scorul de 4-1 (1-0), echipa rusă ŢSKA Moscova, în manşa secundă a optimilor competiţiei.
Golurile au fost marcate de Gonzalo Higuain '26, Cristiano Ronaldo '55, 90+4 şi Karim Benzema '70 pentru Real Madrid, respectiv Tosic '77 pentru ŢSKA.
Real Madrid: Casillas - Arbeloa, Pepe, Ramos, Marcelo - Xabi Alonso, Khedira - Özil (L. Diarra '88), Kaka (Granero '76), Ronaldo - Higuain (Benzema '69). Antrenor: Jose Mourinho
ŢSKA Moscova: Chepchugov - A. Berezutsky, V. Berezutsky, Ignashevich, Shennikov - Musa (Oliseh '60), Vernbloom, Aldonin (Mamaev '46), Tosic (Necid '81) - Doumbia, Dzagoev. Antrenor: Leonid Sluţki.