miercuri, 18 noiembrie 2015

Baraj EURO 2016 : DANEMARCA - SUEDIA 2 - 2

IN TUR 1 - 2
Suedia s-a calificat pentru a şasea oară la un Campionat European.
Suedia a deschis scorul în minutul 19, când Ibrahimovic a marcat după cornerul executat excelent de Kallstrom.
Vedeta lui Paris Saint Germain putea majora avantajul oaspeților înainte de pauză, dar a fost blocat de Kasper Schmeichel.

Danemarca a trecut pe lângă egalare în partea secundă. Eriksen a șutat în blocajul lui Larsson, apoi mingea l-a lovit pe Isaksson.
Ibrahimovic a lovit pentru a doua oară în minutul 76, când a șutat perfect din lovitură liberă şi a făcut dubla.
Golgheterul all-time al Suediei a terminat astfel calificările cu 11 goluri marcate în 10 meciuri.
Danezii au găsit resurse pe final pentru a egala. Poulsen a redus din diferență în minutul 82, iar Vestergaard a marcat pentru 2-2 în prelungiri.
Nu a fost, însă, suficient pentru a obține calificarea, iar la Euro, merg suedezii.
SURSA : DIGISPORT