joi, 12 martie 2015

Bayern Munchen a învins Şahtior Doneţk, scor 7-0, şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

Echipa germană Bayern Munchen s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 7-0 (2-0), formaţia ucraineană Şahtior Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu, în manşa secundă a optimilor competiţiei.
În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 0-0.
Miercuri, golurile învingătorilor au fost marcate de Muller '4 din penalti, '52, Boateng '34, Ribery '49, Badstuber '63, Lewandowski '75 şi Gotze '87.
Şahtior Doneţk a evoluat în inferioritate numerică din minutul 3, după eliminarea lui Olexandr Kucher.
Bayern Munchen: Neuer - Rafinha, Boateng, Badstuber (Dante '67), Alaba - Schweinsteiger - Robben (Rode '19), Muller, Gotze, Ribery (Bernat '60) - Lewandowski. Antrenor: Josep Guardiola.
Şahtior Doneţk: Piatov - Srna, Kucher, Rakiţki, Şevciuk - Fred, Stepanenko - Taison (Krivţov '9), Alex Teixeira (Ilsinho '70), Douglas Costa (Wellington Nem '78) - Luiz Adriano. Antrenor: Mircea Lucescu.
Cartonaşe galbene: Badstuber '27, Boateng '38 / Douglas Costa '38.
Cartonaş roşu: Kucher '3.
sursa : mediafax