miercuri, 4 mai 2011

FC Barcelona a eliminat-o pe Real Madrid şi s-a calificat în finala Ligii Campionilor

Echipa spaniolă FC Barcelona s-a calificat în finala Ligii Campionilor, după ce a terminat la egalitate, marţi, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), cu formaţia Real Madrid, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei.

Gazdele au deschis scorul prin Pedro, în minutul 54, oaspeţii reuşind egalarea prin Marcelo, în minutul 64.
În tur, la Madrid, FC Barcelona s-a impus cu scorul de 2-0.
FC Barcelona: Victor Valdes - Dani Alves, Mascherano, Pique, Puyol (Abidal '90) - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro (Affelay '90+2), Messi, Villa (Keita '74). Antrenor: Josep Guardiola .
Real Madrid: Casillas - Arbeloa, Albiol, Carvalho, Marcelo - L. Diarra, Xabi Alonso - Di Maria, Kaka (Ozil '60), C. Ronaldo - Higuain (Adebayor '55). Antrenor: Jose Mourinho.
Partida a fost arbitrată de o brigadă din Belgia, avându-l la centru pe Frank de Bleeckere.
Manşa secundă a celei de-a doua semifinale, dintre Manchester United şi Schalke 04, se va disputa miercuri, de la ora 21.45. În tur, la Gelsenkirchen, englezii au învins cu scorul de 2-0.
Finala Ligii Campionilor se va disputa la 28 mai, pe stadionul Wembley din Londra.