CRONICA MECIULUI SEMENICUL VALIUG - CROATIA CLOCOTICI 1 - 3 ( 0 - 1 )

Vreme : soare cu nori ,  excelenta pentru fotbal
Stadion : ,,VALIUG ARENA '' , cu iarba tunsa in ziua meciului
Rezultat la juniori : CS Negrea - Croatia Clocotici 3 - 0 ( neprezentare )

Echipa :Traia - Nica , Kudlimai, Bordea , MIinea - Ferenczik , Barbuti , Urlica, Muntean - Stoica , Dobrin
Au mai jucat  : Stroescu , Manduta , Celoiu si Bodea
Pe banca  : Blotor , Deca , Ungureanu

Meciul  cu echipa din Clocotici a fost cu sigurnta cel mai slab meci facut de echipa noastra in acest retur.
Spunem asta in ciuda faptului ca la startul partidei , am avut in teren  noua  dintre titulari !
Aproape toti au jucat slab , iar acest lucru s-a vazut in rezultatul final .
Au lipsit Silviu Izvernar ( racit ) si Bebe Craciunescu ( probleme  personale )  , dar cu toate acestea  scorul meciului  nu ne ofera nici un fel de scuze.
Am inceput meciul foarte lejer , parca am jucat un meci amical cu o echipa din liga a V-a , si asta ne-a costat la final.
Lipsa de concentrare a unor jucatori a facut ca , noi cei de pe margine sa nu mai intelegem nimic din atitudinea echipei noastre .Parca am asteptat un semnal  sa  incepem sa jucam ceva…
Pe scurt prima repriza a fost una total plictisitoare , in care nici una dintre cele doua formatii nu au aratat ceva deosebit.
Oaspetii au deschis scorul  destul de repede , in minutul 14 , dintr-o faza fixa.
Lovitura libera lateral stanga , centrare in careu si printr-o lovitura de cap  inscrie Dicu, peste Seba Traia.
Am acuzat acest gol si din pacate jocul nostru  in continuare a lasat de dorit.
Am incercat timid sa atacam , dar nu am convins.
Dupa pauza , reusim un gol dintr-un penalty acordat in urma unui hent al unui jucator din Clocotici. Marcheaza  ( deja ) specialistul nostru  la astfel de faze, Cristi Bordea.
Dupa acest gol am inceput  sa speram intr-o revenire in  joc a formatiei  noastre.
Acest lucru s-a intamplat , am inceput sa jucam fotbal  si totodata sa atacam mai periculos poarta echipei  oaspete.
Atunci cand eram cu toata echipa in atac , un contraatac rapid al oaspetilor se finalizeaza si Croatia Clocotici, preia din nou conducerea , in minutul 64 . A fost o faza rapida pe partea dreapta , urmata de o centrare pe jos in careu si un jucator venit la urmarire inscrie pe langa Seba Traia .
Acest gol , ne-a dereglat  din nou  din punct de vedere al abordarii meciului  si am intrat din nou intr-un joc de neinteles de nimeni .
Sigur ca am facut si schimbari  , dar acest lucru nu a adus nimic in prestatia noastra.
Poate ar trebui sa mentionam ambitia cu care Darius Bodea a intrat pe teren si dorinta de a arata ca este unul dinte cei mai importanti  juniori ai echipei noastre.
Pe final , in penultimul mnut de joc , mai primim un gol , care nu a facut altceva decat sa ne arate ca fotbalul nu poate fi pacalit.
Am jucat slab si nu am fi meritat puncte de la acest meci .
Iata ca , fara sa arate ceva deosebit , Croatia Clocotici castiga pe merit la Valiug si ii felicitam pe aceasta cale.
Prin aceasta infrangere , am incheiat socotelile cu clasamentul pentru locururile  11 – 13 , deoarece, pana la acest meci speram sa reusim sa le intrecem pe Nera Bozovici sau FC Caransebes II , echipe  cu care ne luptam in acest  final de campionat, pentru locul 11  .
 Ele , au reusit sa castige in deplasare, Bozovici  la Berzasca  in nocturna iar  Fc Caransebes II , la Glimboca ).
Vom incheia acest campionat pe locul 13 mai mult ca sigur si este clar ca acest loc nu ne onoreaza , avand in vedere valoarea lotului.
Totusi , mai avem 4 etape , dar doar 3 meciuri de disputat .
Adica , pe teren ,vom avea  9 puncte  puse  in joc.
Sigur ca , vor venii la Valiug echipele de pe primele doua locuri , Metalul Otelul Rosu( in ultima etapa ) si  Vointa Lupac si se anunta ca fiind meciuri foarte grele  .
 Noi , ne vom mai deplasa doar la Oravita .
Sambata am fi avut meci la Herculane , dar aceasta echipa a fost exclusa din campionat si vom obtine 3 puncte fara joc si fara glorie.
Trebuie sa urmarim atent ce sa va intampla in continuare in acest campionat , mai ales in etapa a 32-a , atunci cand Metalul Otelul Rosu , liderul la zi , are meci la Gloria Resita , iar Lupacul, la Valiug .
Meciuri  aparent usoare pentru ele , dar se stie ca, la astfel de meciuri apare inevitabil ambitia si orice este posibil .

Sigur ca a-ti facut multe calcule , dar noi dorim ca titlul sa se joace in ultima etapa la Valiug .
Atunci vom vedea de ce suntem in stare …
Cu echipa  completa , spuneam mai demult , putem sa ne batem cu oricine.
Aceasta infrangere cu Clocotici , ne-a lasat cu un gust amar si tocmai de aceea , trebuie ca in urmatoarele meciuri sa reusim sa demonstram ca intr-adevar suntem  o echipa  puternica si acest esec de pe teren propriu a fost  doar un accident !