joi, 21 februarie 2013

AC Milan - FC Barcelona, scor 2-0, în optimile de finală ale Ligii Campionilor

Echipa italiană AC Milan a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), formaţia spaniolă FC Barcelona, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Boateng '57 şi Muntari '81.
AC Milan: Abbiati - Abate, Mexes, Zapata, Constant - Ambrosini, Montolivo, Muntari - Boateng, Pazzini (Niang '75), El Shaarawy (Traore '88). Antrenor: Massimiliano Allegri.
FC Barcelona: Victor Valdes - Dani Alves, Pique, Puyol (Mascherano '88), Jordi Alba - Xavi, Busquets, Fabregas (Alexis Sanchez '62) - Pedro, Messi, Iniesta. Antrenor: Jordi Roura.
in alt meci , echipa germană Schalke 04, fără atacantul Ciprian Marica accidentat, a terminat la egalitate, miercuri, în deplasare, scor 1-1 (1-1), cu formaţia turcă Galatasaray Istanbul, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.
Turcii au deschis scorul prin Burak Yilmaz, în minutul 12, nemţii reuşind egalarea prin Jones, în minutul 45.
Galatasaray Istanbul: Muslera - Sabri Sarioglu (Umut Bulut '84), Semih Kaya, Nounkeu, Riera - Hamit Altintop (Eboue '66), Felipe Melo, Selcuk Inan, Sneijder (Amrabat '46) - Burak Yilmaz, Drogba. Antrenor: Fatih Terim.
Schalke 04: Hildebrand - Hoger, Howedes, Matip, Kolasinac - Jones, Neustadter - Farfan, Draxler (Barnetta '84), Bastos - Huntelaar (Pukki '75). Antrenor: Jens Keller.
Rezultatele meciurilor desfăşurate în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal:

Marţi 12 februarie
Celtic Glasgow (Scoţia) - Juventus Torino (Italia) 0-3
Au marcat: Alessandro Matri (3), Claudio Marchisio (77), Mirko Vucinic (83).

CF Valencia (Spania) - Paris Saint Germain (Franţa) 1-2
Au marcat: Adil Rami (90), respectiv Ezequiel Lavezzi (10), Javier Pastore (43).
Cartonaş roşu: Zlatan Ibrahimovic (Paris St Germain, 90+2).

Miercuri 13 februarie:
Şahtior Doneţk (Ucraina) - Borussia Dortmund (Germania) 2-2
Au marcat: Darijo Srna (31), Douglas Costa (68), respectiv Robert Lewandowski (41), Mats Hummels (87).

Real Madrid (Spania) - Manchester United (Anglia) 1-1
Au marcat: Cristiano Ronaldo (30), respectiv Danny Welbeck (20).

Marţi 19 februarie:
FC Porto (Portugalia) - Malaga (Spania) 1-0
A marcat: Joao Moutinho 56.

Arsenal Londra (Anglia) - Bayern Munchen (Germania) 1-3
Au marcat: Lukas Podolski 55, respectiv Toni Kroos 7, Thomas Mueller 21, Mario Mandzukic 77.
Meciurile retur au loc pe 5, 6, 12 şi 13 martie.
sursa : AGERPRES.