miercuri, 26 ianuarie 2011

POLI - LECH POZNAN 0 - 2

FC Politehnica Timişoara a pierdut cel de-al doilea meci de la Marbella, 0-2 cu campioana la zi a Poloniei, Lech Poznan. Adversarii, care evoluează în "16"-imile UEFA Europa League au punctat prin Rudnevs, în minutul 33, la capătul unui contraatac şi prin Ubiparip, în minutul 59, cu o lovitură de cap, din şase metri. Poli a avut şansa pe final să puncteze, însă Axente (62', 70') şi Rocha (74' şi 78') au irosit şanse bune.
Echipa folosită de antrenorul Dusan Uhrin: Taborda, Helder, Cisovsky (20', Luchin, 57', Mera), Burcă, Krejci, Lavecchia (46, Matei), Alexa, Tameş, Goga, Ricketts (46, Rocha), Nikolic (46, Axente).
Următorul meci de verificare de la Marbella va avea loc joi, 27 ianuarie, de la ora 17,00, ora României, adversar fiind o altă trupă poloneză, Arka Gdynia.

In primul meci de la Marbella :
Politehnica Timişoara a remizat, 0-0, contra celor de la Young Boys Berna, în primul meci de verificare din stagiul spaniol. Două şuturi în bară ale lui Cisovsky şi Matei, un penalty ratat de Tameş, respectiv paradele salvatoare ale lui Pantilimon au fost elementele principale ale partidei de sâmbătă, 22 ianuarie de la Marbella. Antrenorul Dusan Uhrin a utilizat următorii jucători: Pantilimon, Helder (67, Jitaru), Cisovsky (46', Burcă), Luchin, Scutaru (62, Krejci), Lavecchia (46' Zicu), Alexa, Tameş, Rocha (76', Poparadu), Goga (46', Matei), Ricketts (65', Axente).