CRONICA MECIULUI STARIGRAD CARASOVA - SEMENICUL VALIUG 0 - 1 ( 0 - 0 )

Stadion : Parohial Croatia din Clocotici
Teren : acoperit cu zapada
ECHIPA SEMENICUL VALIUG : SEBA TRAIA - PETRISOR CATALIN ,DANIEL ANGHEL ,FLAVIUS KUDLIMAI (cpt.) ,COSMIN DOBREI - GABI DUMITRU (IONUT LACATUS) , BEBE CRACIUNESCU , ADI BIRLEANU , RAZVAN MUNTEAN ( RAZVAN CELOIU ) - HOREA MARISESCU , ADI FERENCZIK
PE BANCA : CRISTI FARACEA
ANTRENOR : ANGHEL DANIEL
Un meci deosebit de important pentru Semenicul Valiug ,avand in vedere faptul ca se dorea pastrarea ecartului de 5 puncte fata de echipa de pe locul 2 din campionat, Intersport Maureni  si asta in conditiile in care ,la urmatorul meci (in primavara) ,cele doua echipe se vor intalni fata in fata la Maureni .
Asadar ,proverbul ,,DE CE TI-E FRICA NU SCAPI “ s-a adeverit inca odata ( apropo de faptul ca toata saptamana speram sa nu ninga) iar asta a facut sa asistam la un meci de lupta si risipa de energie ,pe un teren extrem de greu acoperit de zapada .Am precizat asta avand in vedere tehnicitatea jucatorilor nostrii (mai ales in linia de mijloc) care, se descurca mult mai greu pe terenuri grele  lipsite de iarba.
Antrenorul principal al echipei Semenicul Valiug ,domnul Daniel Anghel a trimis in teren cel mai bun 11 la ora meciului , in speranta obtinerii celor 3 puncte puse in joc ,foarte importante pentru noi in economia campionatului.
Dupa doar cateva minute ,Valiugul arata ca este lidera campionatului si reuseste in trei randuri  sa puna in pericol poarta adversa ,dar scorul a ramas neschimbat.Valoarea loturilor si-a spus cuvantul ,oaspetii fac pressing la mijlocul terenului ,iar gazdele nu reusesc sa tina ritmul decat cu pretul unor faulturi grosolane la mijlocul terenului ,cu urmari grave pentru doi jucatori foarte importanti ai echipei noastre  (grav  accidentati si bineinteles inlocuiti ), Razvan Muntean su Gabi Dumitru .Tocmai de aceea ,aceste faze au sporit ambitiile jucatorilor nostrii si chiar daca terenul a fost tot mai greu odata cu trecerea timpului ,echipa noastra a luptat cu o mare determinare si prin aceasta a demonstrat faptul ca la Valiug fotbalul este privit ca o adevarata pasiune , iar telul nostru ramane acelasi ,promovarea in liga a 4-a.
Despre meci ,putem sa va spunem doar faptul ca nu s-a jucat un fotbal adevarat (in conditiile date de vremea de afara) ,dar cu toate acestea au existat momente in care Bebe Craciunescu(mai ales in prima repriza ) si Adi Birleanu (in special repriza a doua ) au oferit momente de real spectacol prin cateva pase si driblinguri deosebite.
Sa mentionam faptul ca cei doi intrati in teren dupa accidentarile nedorite , Razvan Celoiu si Ionut Lacatus ,au luptat si au reusit sa nu para depasiti de importanta partidei si tocmai de aceea pe aceasta cale vrem sa-i felicitam,tinand cont de faptul ca ambii  jucatori au doar 18 ani !
Un mare plus vom trece in dreptul lui Anghel Daniel pentru prestatia avuta ,cu toate  ca in min.70 a primit cartonas rosu ,dupa un fault in postura de ultim aparator .Din pacate ,in mod sigur nu va putea evolua in primavara la Maureni ,insa suntem convinsi  ca va gasii solutia (din postura de antrenor) pentru a obtine un rezultat foarte bun in acel meci.La fel si Petrisor Catalin ,s-a aflat probabil la cel mai bun meci al sau sub culorile alb - violet.
Pe scurt , remarcam intreaga linie de aparare care a jucat cu o mare ambitie si curaj ,in conditii foarte grele.
Cu toate ca am facut un meci foarte bun ,posesie peste 70% si mai ales faptul ca in majoritatea timpului de joc am jucat cu fundasii la centru ,in min.80 echipa din Carasova a fost la un pas de a da ,,lovitura” printr-un sut puternic si bine plasat,   la care s-a vazut clasa de mare portar a lui Seba Traia ,care a reusit sa respinga in extremis si sa salveze echipa de primirea unui gol care putea fi decisiv ,avand in vedere ca faza a avut loc spre finalul partidei .
Golul victoriei a venit in min.92 (in prelungirile partidei ) la ultima faza a meciului ,prin excelentul jucator Bebe Craciunescu, care a sutat din unghi pe coltul lung ,gol ce a adus 3 puncte foarte importante pentru Semenicul Valiug.
Trebuie sa precizam faptul ca ,pe parcursul celei de a doua reprize ,pe stadionul din Clocotici s-au auzit puternic incurajari pentru Semenicul Valiug.
Erau incurajari de la echipa de fotbal RECOLTA RAFNIC ,care a venit special la meci sa ne incurajeze si  sa fie alaturi de noi ,dupa deplasarea de la Ocna de Fier ,unde au castigat cu 2 – 1.
Iata ca relatia de prietenie dintre cele doua echipe se pastreaza si mai mult decat atat ,se consolideaza ,iar noi nu putem decat sa le multumim in mod oficial ,pentru modul sincer prin care au trait meciul pana la final  ,in speranta victoriei echipei nostre.