luni, 31 martie 2014

SECVENTE VIDEO DE LA MECIUL DE JUNIORI SEMENICUL VALIUG - AS ORAVITA 0 - 5 , 29 MARTIE 2014 :

FORESTA ARMENIS A INVINS CU 3 - 0 ECHIPA BISTRA GLIMBOCA

ADVERSARA ECHIPEI SEMENICUL VALIUG IN ,,CUPA ROMANIEI'' , ECHIPA FORESTA ARMENIS, A INVINS IN ULTIMA ETAPA DE CAMPIONAT ECHIPA BISTRA GLIMBOCA CU 3 - 0 SI OCUPA LOCUL 7 IN CLASAMENTUL LIGII A V-a , SERIA CARANSEBES !

VA REAMINTIM MECIUL DIN ,,CUPA ROMANIEI'' DINTRE FORESTA ARMENIS SI SEMENICUL VALIUG SE VA DISPUTA , MIERCURI , 2 APRILIE 2014 , LA SLATINA TIMIS , DE LA ORA 17.

FOTOGRAFII DE LA MECIUL DE JUNIORI SEMENICUL VALIUG - AS ORAVITA 0 - 5 ( 0 - 2 )

Petrolul Ploieşti - Dinamo Bucureşti, scor 2-2, în Liga I

Golurile gazdelor au fost marcate de Albin '4 din penalti şi '34, în timp ce pentru oaspeţi au înscris Bărboianu '10 şi Guilherme '53 autogol.
Petrolul Ploieşti: Pecanha - Beţa, Hoban, Geraldo, Guilherme - Mustivar (Romario '76), De Lucas - Priso (Zicu '57), Albin, Fernandez (Tamuz '70) - Camara. Antrenor: Răzvan Lucescu.
Dinamo Bucureşti: Naumovski - Bărboianu, Ad. Popa II, D. Grigore, Grecu - Şerban, Elton - D. Rotariu (Thomas '70), V. Lazăr, Filip (Velici '84) - Bilinski (Boubacar '60). Antrenor: Flavius Stoican.

duminică, 30 martie 2014

DESPRE MECIUL SEMENICUL VALIUG - AS ORAVITA 2 - 5 ( 1 - 2 ) , 29 MARTIE 2014 :

Un meci  pe care nu o sa-l uitam multa vreme.

Echipa oaspete , ne-a surprins in prima repriza printr-un presing  prelungit,  care nu ne-a convenit de loc si  pe acest fond si-au creeat multe ocazii la poarta noastra.
Din pacate pentru noi , am intalnit o echipa in mare forma , putem  spune  fara greseala faptul  ca, echipa din Oravita a aratat ca o echipa foarte puternica a ligii a IV-a , cu jucatori foarte rapizi , care ne-au dat mari batai de cap pe tot parcursul jocului.
Cu siguranta este una din candidatele la locul 1, la finalul campionatului.

In mod sigur  , nimeni nu s-ar fi asteptat la un asemenea  scor , mai ales , prin prisma faptului ca echipa noastra nu a pierdut nici un joc pe teren propriu in acest campionat !
Chiar daca am revenit dupa 0 – 2 , printr-un gol marcat cu capul de Edi Mateiasi,  dupa un corner executat la coltul scurt al portii echipei din Oravita , nu am reusit sa revenim asa cum am mai facut-o in acest campionat .
Scorul la pauza a fost 1 – 2  , dupa un joc bun facut de ambele echipe.
Antrenorii echipei noastre , Lucian Dobre si Matei Fomitescu , precum si  intreaga  echipa , eram convinsi ca avem  puterea sa revenim in repriza a doua si chiar sa castigam meciul.
Sa mai precizam ca la scorul de 1 – 2 , Luci Dobre a reusit o faza excelenta  pe partea dreapta , terminata cu un sut puternic si plasat sub bara portii  echipei  din Oravita , dar respins in extremis de portarul echipei  oaspete.
La cateva minute , Alin Stoica a ramas singur cu portarul si a trimis pe milimetric pe langa poarta . Probabil ca daca , macar la una din aceste doua ocazii  am fi marcat , am fi gestionat mai bine jocul nostru din repriza a doua.
Dupa pauza am avut momente  de cosmar .
In doar 6 minute , am ajuns la scorul de 1 - 4 !
Am pornit convinsi ca putem  intoarce scorul de la pauza si dupa doar 3 minute , in minutul 48  , Edi Mateiasi , foarte bun pana atunci, a vrut sa lase o minge sa ajunga la portarul  nostru  , dar i-a sarit gresit undeva pe picior, de unde a ricosat direct la un jucator al Oravitei care a sutat plasat pe jos si 1 – 3 (vezi aici: https://www.youtube.com/watch?v=9__741ToVmw&feature=youtu.be)
Ne aruncam in atac , dar dupa alte 3 minute , Bebe Craciunescu  , dorind sa respinga o minge din careul nostrum , il agata pe un jucator al oaspetilor si  scorul devine  1 – 4 in minutul 51 (vezi lovitura de la 11m :https://www.youtube.com/watch?v=dxcf-wE4tm8&feature=youtu.be)!
Din pacate , chiar daca am mai facut schimbari , meciul parea jucat si ca si in etapa precedenta , la acest scor ne-am blocat si din nou nu ne-a mai iesit nimic.Totusi , in urma unei lovituri libere , am redus printr-o executie frumoasa a lui Hapau , scorul devenind 2 – 4 in minutul 77 !
Imediat , oaspetii reusesc sa marcheze din nou  si scorul devine 2 – 5 !
Pana la final nu s-a mai intamplat nimic si iata cum ne complicam situatia in clasament. Cu siguranta , in zilele urmatoare , vom incerca sa gasim solutii pentru  a ne ridica moralul , care, dupa aceste prime doua etape ale returului  este foarte scazut , dupa ce am pierdut doua meciuri consecutiv si am primit 9 goluri !
Urmeaza meciul din Cupa Romaniei , miercuri 2 aprilie 2014 ,ora 17 , de la Slatina Timis cu Foresta Armenis , apoi deplasarea de la Moldova Noua , sambata, 5 aprilie 2014.
Echipa care a inceput meciul de ieri , a fost urmatoarea :
Motreanu – Matei , Mateiasi , Craciunescu , Muntean – Martin , Hapau , Fomitescu ,  Dogaru - Dobre , Stoica
Au mai jucat in repriza a doua : Dinca , Traia , Capatana , Ursu
Pe banca : Fidler

La juniori : Semenicul Valiug – AS Oravita  0 - 5

SECVENTE VIDEO DE LA MECIUL SEMENICUL VALIUG - AS ORAVITA 2 - 5 ( 1 - 2 ) , 29 MARTIE 2014 :

CANALUL YOUTUBE AL ECHIPEI DE FOTBAL  SEMENICUL VALIUG :

GOLUL LUI CIPI HAPAU IN MECIUL SEMENICUL VALIUG - AS ORAVITA 2 - 5 , 29 MARTIE 2014 :

FOTOGRAFII ( 2 ) DE LA MECIUL SEMENICUL VALIUG - AS ORAVITA 2 - 5 ( 1 - 2 )

REZULTAT LA JUNIORI : SEMENICUL VALIUG - AS ORAVITA 0 - 5 ( 0 - 2 ) , 29 MARTIE 2014

AFISUL MECIULUI SEMENICUL VALIUG - AS ORAVITA , 29 MARTIE 2014 :

Piţurcă a câştigat procesul cu Mititelu şi trebuie să primească 7 milioane de euro

După ce joi a anunţat încetarea activităţii la FC Universitatea Craiova, vineri Adrian Mititelu a mai primit o lovitură. Selecţionerul echipei naţionale Victor Piţurcă a câştigat în Civil litigiul cu Adrian Mititelu, care trebuie să îi plătească acum despăgubiri în valoare de 7 milioane de euro!

După ce a părăsit FC Universitatea Craiova în urmă cu circa patru ani, Victor Piţurcă s-a adresat comisiilor FRF solicitând plata unei compensaţii de 7 milioane de euro:, reprezentând clauza de reziliere (5 milioane de euro), prima de instalare (1.8 milioane de euro) şi restanţele salariale (200.000 de euro).

Comisiile i-au dat dreptate selecţionerului, dar Adrian Mititelu a atacat această decizie în instanţele civile. Vineri, Curtea de Apel Bucureşti a respins ca inadmisibilă acţiunea formulată de Mititelu, astfel că Piţurcă trebuie să îşi primească compensaţia solicitată.

Adrian Mititelu are 15 zile la dispoziţie pentru a ataca sentinţa.

Marian Iancu, gata să investească la Rapid: "Voi pune umărul serios la salvarea clubului"

Marian Iancu vrea să revină în fotbal

Ultimul nume care s-a arătat interesat de a investi la Rapid este Marian Iancu. Omul de afaceri a anunţat în mai multe rânduri că dacă se va schimba conducerea Federaţiei Române va reveni în fotbal. Fostul patron al Politehnicii Timişoara ar putea prelua o parte din acţiunile Rapidului, dacă luni Tribunalul va apropa planul de reorganizare al clubului.
"Dacă voi găsi stabilitate juridică voi pune umărul serios la salvarea Rapidului. Voi avea o discuţie cu actualii acţionari să văd dacă voi fi acceptat, iar eu am spus că vreau să revin în fotbal la Timişoara sau Rapid. Acum mă uit atent la ceea ce se întâmplă la Rapid, iar dacă totul va fi în ordine voi investi, dar nu ca acţionar majoritar. Am avut o discuţie cu dl. Zamfir, îmi place cum gândeşte, iar zilele viitoare îl voi contacta pentru a stabili viitorul clubului", a spus Marian Iancu pentru ProSport.
"Rapidul îl am în suflet! M-am născut în Giuleşti, e normal să fiu rapidist"spunea Marian Iancu în urmă cu câteva luni.
6 ani a condus Marian Iancu clubul Poli Timişoara, cu care a ieşit de două ori vicecampion: 2008–2009, 2010–2011

FC Avrig - FCM Reşiţa    0-3
Echipa gazdă s-a retras în retur şi pierde partidele rămase la „masa verde”.
Jiul Rovinari stă.

FOTOGRAFII ( 1 ) DE LA MECIUL DE SENIORI SEMENICUL VALIUG - AS ORAVITA 2 - 5 (1 - 2 )